۷ راه کار برای نگهداری از چاقو

۷ راه کار برای نگهداری از چاقو ۱

در اینجا ۷ راه کار برای نگهداری از چاقو  آشپزخانه و ماندگاری آنها آورده شده است ! با برخی از بایدها و نبایدها در مراقبت از چاقوهای آشپزخانه و برخی از اشتباهات رایج آشنا خواهید شد . یک چاقوی آشپزخانه با کیفیت ، که به درستی از آن مراقبت شود، باید به اندازه یک عمر کارایی داشته باشد .
چاقوهای آشپزخانه به گونه ای طراحی شده اند که میوه و سبزیجات را به راحتی، سریع و کارآمد برش می دهند. برای رسیدن به این هدف، چاقوهای آشپزخانه با لبه نازک و در زاویه حاد ساخته می شوند .

7 راه کار برای آنکه چاقو خود را مادام العمر نگه دارید 1 - 7 راه کار برای نگهداری از چاقو

اولین چیزی که باید متوجه شوید این است که لبه چاقو شما طول عمر خاصی دارد ، هرچه بیشتر استفاده شود، طول عمر آن کوتاه تر می شود. فقط استفاده معمولی در نهایت به مرور زمان تیغه را کند می کند – اما با استفاده از چاقو تیز کن ها می توان چاقو را تیز کرد . من معتقدم که اکثریت قریب به اتفاق کند شدن چاقو های آشپزخانه به دلیل استفاده منظم از آن ها نیست، بلکه در اثر استفاده نادرست است .

شماره ۱ : چاقوی خود را فقط برای برش های سبک استفاده کنید

چاقوهای آشپزخانه فقط برای بریدن غذا ( گوشتت ، سبزیجات و … ) طراحی شده اند و نه چیز دیگری . این مهمترین چیزی است که باید به خاطر بسپارید.
اجازه دهید چند نمونه از اشتباهات رایج را برای شما بیان کنم. از موارد زیر به جد اجتناب کنید :

 1. با چاقو به غذای منجمد یا یخ ضربه نزنید .
 2. استخوان را نبرید .
 3. از چاقو مانند قیچی استفاده نکنید .

چاقوی شما نازک است. از آن مانند یک قیچی استفاده نکنید ، مگر اینکه یک قیچی باشد . چاقوهای معمولی آشپزخانه خود را محدود به کارهای خرد کردن و برش دادن سبک کنید .

7 راه کار برای آنکه چاقو خود را مادام العمر نگه دارید 3 - 7 راه کار برای نگهداری از چاقو

شماره ۲ : همیشه از تخته برش استفاده کنید.

هرگز غذا را روی هر چیزی که سفت است نبرید، به خصوص چیزهایی که سخت تر از چاقوی شما هستند. این شامل ظروف شیشه ای، گرانیتی، فلزی و سرامیکی می شود .

شما می خواهید که لبه چاقوی شما تا حد امکان تماس نرمی با تخته برش شما داشته باشد. اگر می‌توانستیم غذا را بدون تخته برش دهیم، این کار را می‌کردیم و لبه چاقوی شما بیشتر دوام می‌آورد . از آنجایی که این امکان پذیر نیست ، تخته برش شما حداقل باید از ماده ای ساخته شده باشد که لبه چاقو شما را از بین نبرد .

7 راه کار برای آنکه چاقو خود را مادام العمر نگه دارید 2 - 7 راه کار برای نگهداری از چاقو

تخته برش شما باید چوبی یا پلاستیکی باشد. اگر تخته برش شما به اندازه کافی نرم باشد که علامت هایی از برش تیغه ( کم عمق و سطحی ) بر روی آن باشد ، خوب است – به این معنی که به اندازه کافی و ملایم با چاقو به غذل و تخته فشار می آورید . اگر برش های ایجاد شده شما بر روی تخته زیاد یا عمیق است، پس با فشار زیاد غذا را بروی تخته می برید ، که باعث می شود طول عمر لبه چاقوی شما کاهش یابد . تخته های برشی که به شدت زخمی شده اند باید تعویض شوند .

تخته های برش گردو، بامبو، ساج و پلاستیک جزو بهترین جنس تخته ها هستند ( اگرچه تخته هایی از چوب های دیگری نیز وجود دارند که به خوبی کار می کنند )
تحقیقات نشان می‌دهد که استفاده از تخته‌های برش چوبی کاملاً بی‌خطر است، زیرا بیشتر چوب‌ها در برابر باکتری مقاوم هستند. با این حال، تخته های برش چوبی را نمی توان داخل ماشین ظرفشویی قرار داد ، که می تواند ضدعفونی کامل آن را کمی سخت تر کند.

7 راه کار برای آنکه چاقو خود را مادام العمر نگه دارید 4 - 7 راه کار برای نگهداری از چاقو

از طرف دیگر، پلاستیک‌ها را می‌توان براحتی تمیز کرد و همچنین در داخل ماشین ظرفشویی قرار داد . این به تمیز کردن کامل آنها و از بین بردن باکتری های بد مانند سالمونلا کمک می کند.

برای استفاده بهینه ، از تخته های برش پلاستیکی برای گوشت استفاده کنید تا بتوانید آن را با سفید کننده ضد عفونی کنید یا از طریق ماشین ظرفشویی بشویید. برای جلوگیری از آلودگی متقاطع و جلوگیری از رشد باکتری ها از تخته های برش چوبی برای نان و سبزیجات استفاده کنید. مهم نیست که در نهایت چه نوع تخته ای ( پلاستیکی یا چوبی ) را انتخاب می کنید، بلکه مهم ان است که تخته های جداگانه ای برای گوشت و سبزیجات نگه دارید.

نکته ۱ مهم : هر دو طرف تخته برش چوبی را بشویید . اگر فقط یک طرف آن را بشویید ، وقتی خشک شد ممکن است تخته را تاب بردارد .

نکته ۲ مهم : باید گه گاه تخته برش چوبی خود را با روغن خوراکی ، چرب کنید تا آن را در شرایط عالی نگه دارید و به دفع آب کمک کنید . تخته خود را تمیز بشویید و بگذارید کاملاً در هوا خشک شود. سپس مقداری روغن را در سراسر تخته استفاده کنید ( چرب کنید ) و بگذارید ( با روغن ) خیس بخورد . اضافی آن را پاک کنید و سپس بمدت ۲۴ ساعت اجازه دهید کاملا خشک شود .

شماره ۳ : همیشه چاقوهای خود را با دست بشویید

هرگز چاقو را در ماشین ظرفشویی جهت شستشو قرار ندهید . همیشه چاقو را با دست بشویید و سپس بلافاصله آن خود را خشک کنید.

 1. برای شستن ، ابر را از پشت لبه چاقو بکشید .
 2. بگذارید مایع شستشو حدود ۳۰ ثانیه برروی چاقو بماند . درست مانند شستن دست ها ، مایع شستشو برای از بین بردن میکروب ها به زمان نیاز دارد.
 3. از یک برس برای چاقوهای دندانه دار استفاده کنید تا وارد شکاف ها شود.
 4. چاقوهای خود را خوب خشک کنید ، من از حوله پنبه ای استفاده می کنم . اجازه ندهید چاقوی شما در هوا خشک شود .

چرا نباید چاقوهای خود را در ماشین ظرفشویی قرار دهید ؟

هرگز از ماشین ظرفشویی برای تمیز کردن چاقوهای خود استفاده نکنید ، حتی اگر بر روی دفترچه چاقوهای شما نوشته باشد ” قابل شستشو در ماشین ظرفشویی ” . چاقوی ” قابل شستشو در ماشین ظرفشویی” فقط به این معنی است که دسته برای ماشین ظرفشویی ایمن است.

استفاده از ماشین ظرفشویی هم به چاقو و هم به ماشین ظرفشویی شما آسیب می رساند. لبه های تیز چاقو که با آب کوبیده می شوند ، قفسه های پلاستیکی و فلزی روکش شده ماشین ظرفشویی شما  خراش می دهند . این می تواند پوشش محافظ قفسه های شما را بریده و باعث زنگ زدگی و آسیب ب ماشین ظرفشویی شود. یا اینکه ممکن است چاقو از روی ظروف دیگر شما پرتاب شود . هر چیزی که لبه چاقو به آن برخورد کند برای لبه مضر است .

ماشین ظرفشویی آب داغ را با مواد شوینده به سمت چاقوی شما می پاشد ، که می تواند چاقوی شما را بمرور کند کند . قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آب و گرما می تواند به دسته چاقو آسیب برساند . شوینده موجود در آب می تواند باعث کند شدن تیغه چاقو شود ، و مواد شوینده مایع و پودری معمولاً محلول های صابون قلیایی بالا هستند که می توانند از نظر شیمیایی به لبه نازک چاقو آسیب برساند .

7 راه کار برای آنکه چاقو خود را مادام العمر نگه دارید 9 - 7 راه کار برای نگهداری از چاقو

چاقوهای آشپزخانه بدون لکه هستند و لکه ندارند . در ماشین ظرفشویی، چاقوی شما برای مدت طولانی تری نسبت به شستشوی دستی و خشک کردن در معرض آب قرار می گیرد. هر چه چاقوی شما بیشتر خیس بماند، بیشتر مستعد زنگ زدن خواهد بود. سعی کنید از قرار دادن چاقوی خود در معرض آب بیش از ۲ تا ۳ دقیقه خودداری کنید.

مواد دیگری که نباید در ماشین ظرفشویی قرار دهید:

 1. نقره
 2. برنج
 3. چدن
 4. برنز
 5. آلومینیوم
 6. پلاستیک یکبار مصرف
 7. چوب
 8. ظروف شیشه ای زیبا

شماره ۴ : هرگز چاقوی خود را در سینک خیس نکنید .

در حالت ایده آل ، باید چاقوی خود را بلافاصله پس از استفاده از آن بشویید . چاقوهای خود را در سینک ( آب همراه با مواد شوینده ) خیس نکنید ، مخصوصاً با ظروف دیگر . تلاش برای یافتن چاقو ( در سینک ظرفشویی ) برای خود و دیگران خطرناک است . همچنین لبه چاقو به ظروف دیگر یا سینک برخورد خواهد کرد . دراین حالت چاقو ممکن است خراشیده شود و یا نوک آن بشکند . خیساندن طولانی مدت در آب می تواند به دسته آن آسیب برساند . بویژه دسته های چوبی در برابر خیساندن طولانی مدت در آب آسیب پذیر هستند .

7 راه کار برای آنکه چاقو خود را مادام العمر نگه دارید 5 - 7 راه کار برای نگهداری از چاقو

اگر غذا بر روی تیغه شما خشک شده باشد ، باید آن را حدود از ۲ دقیقه در آب گرم و شفاف ( بدون مایع شستشو ) خیس کنید تا بتوانید غذای خشک شده ( خمیر و یا …. ) را براحتی بدون ایجاد خراش بر روی چاقو ، جدا کنید .

شماره ۵ : چاقوهای خود را با دقت نگهداری کنید.

به همان دلایلی که نباید چاقوها را در سینک قرار دهید، نباید چاقوهای خود را در کشوی ظروف نگهداری کنید . هم برای چاقو و هم برای دیگران خطرناک است . در عوض ، چاقوی خود را با خیال راحت در یک بلوک چاقو، محافظ تیغه یا روی آهنربا نگهداری کنید.

7 راه کار برای آنکه چاقو خود را مادام العمر نگه دارید 8 - 7 راه کار برای نگهداری از چاقو

بلوک های چاقو
هنگامی که چاقو را بیرون می آورید یا آن را دوباره داخل بلوک چاقو می گذارید، مراقب باشید که لبه آن به بلوک برخورد نکند. خراشیدن لبه در امتداد بلوک باعث کند شدن چاقو می شود.
هنگام خرید چاقو، مطمئن شوید که بلوک محکم باشد و در صورت ضربه خوردن ، نیافتد . یک بلوک چاقو با طراحی ضعیف ، ممکن است با کوچکترین تکان بیافتد و چاقو های شما دچار اسیب شود .

7 راه کار برای آنکه چاقو خود را مادام العمر نگه دارید 10 - 7 راه کار برای نگهداری از چاقو

میله های آهنربایی
میله آهنربایی جهت نگهداری چاقو ها می تواند گزینه مناسبی باشد چون فضای محدودی اشغال می کند و به راحتی تمیز می شوند.
هنگام برداشتن یا قرار دادن چاقو بر روی میله آهنربایی خود ، از سمت ستون فقرات (پشت تیغه ) را در تماس با میله نگه دارید . ابتدا سمت لبه تیغه و سپس ستون فقرات را بردارید . هنگام قرار دادن چاقو روی میله، ابتدا ستون فقرات تیغه و سپس لبه آن را قرار دهید. با این کار از لبه چاقو با میله آهنربایی برخوردی نخواهد داشت .
میله آهنربایی با چوبی که آهنرباها را می پوشاند، کمتر به چاقوی شما آسیب می زند، اما قدرت مغناطیسی کمتری برای نگه داشتن چاقوی شما دارد. میله ای که چاقوی شما را نتواند نگهدارید و پس از قرار دادن بر روی میله بیافتد ، ارزشی ندارد و برای شما و چاقو خطرناک است. اطمینان حاصل کنید که آهنربای میله به اندازه کافی قوی باشد تا بتوانید سنگین ترین چاقوی خود را بر روی آن نگهدارید .

7 راه کار برای آنکه چاقو خود را مادام العمر نگه دارید 7 - 7 راه کار برای نگهداری از چاقو

محافظ تیغه
یک محصول عالی به نام محافظ تیغه وجود دارد که یک کیف محافظ است که به دور چاقوی آشپزخانه شما می‌چسبد و آن را در کشوی آشپزخانه ایمن نگه می دارد . این محصول برای کسانی که فضای پیشخوان برای بلوک چاقو یا فضای دیوار برای نوار آهنربا ندارند ، مناسب است .

نکته مهم : محل نگهداری چاقو خود را تمیز کنید

بلوک های چاقوی چوبی روی پیشخوان زیبا به نظر می رسند و معمولاً در برابر باکتری ها مقاوم هستند، اما با طراحی خود تمایل به حفظ رطوبت دارند و بستری برای رشد باکتری ها ایجاد می کنند. شما باید چاقوها و قطعات چاقوی خود را قبل از گداشتن داخل بلوک خشک کنید .

بلوک های چاقوی چوبی باید به طور منظم تمیز شوند. برای تمیز کردن شکاف ها به محلولی از سفید کننده و آب (به نسبت ۱ به ۱۰) و یک پاک کننده لوله نازک و بلند نیاز دارید. بلوک های پلاستیکی را با خیال راحت در ماشین ظرفشویی قرار دهید . حتماً توصیه‌های سازنده را برای استفاده در ماشین ظرفشویی بررسی کنید . ممکن است قطعات ظریف در قفسه پایینی پیچ خورده یا نیاز به شستن دستی باشد .

شماره ۶ : یک پوشش سبک از روغن عمری طولانی به چاقو ها می بخشد .

یک پوشش سبک از روغن یا پارافین خوراکی به محافظت از تیغه شما در برابر خوردگی ( زنگ زدن ) کمک می کند. روغن همچنین طول عمر دسته چوبی کارد ( چاقو ) را افزایش می دهد .

یک چاقوی فولادی ضد زنگ با دسته پلاستیکی در مکانی بدون رطوبت ، انتخاب خوبی خواهد بود . من در اکثر چاقوهای آشپزخانه خود مشکل خوردگی ( زنگ زدگی ) نداشته ام . اگر می خواهید در مقابل زنگ زدن ایمن باشید ، یک پوشش سبک از روغن بر روی چاقو را پیشنهاد می کنم . در هر یک از موارد زیر باید چاقو را با روغن خوراکی چرب کنید :

 1. چاقوهای فولادی غیر زنگ نزن با کربن بالا ( مانند فولاد فنر ).
 2. چاقوهای دسته چوبی، به خصوص اگر در مناطق واقعاً خشک زندگی می کنید.
 3. هر کسی که در ساحل یا مکان هایی با رطوبت بالا زندگی می کند.

چگونه چاقو را چرب کنیم ؟

برای یک چاقوی آشپزخانه ۲۵ سانتی متری ، چند قطره کوچک در هر طرف تیغه می چکانیم . از انگشتان تمیز استفاده کنید تا روغن را با دقت روی تیغه پخش کنید. مراقب انگشتان دست خود باشید . برای دسته‌های چوبی که با رزین آغشته نشده‌اند ، از روغن کافی برای مالیدن به دسته استفاده کنید تا کاملاً آن را بپوشانید و بگذارید خیس بخورد. سپس روغن اضافی را پاک کنید و بگذارید بمدت ۲۴ ساعت کاملاً خشک شود .

شماره ۷ : چاقوهای خود را تیز نگه دارید.

تیز نگه داشتن چاقوها یکی از مهمترین کارهایی است که باید انجام دهید . استفاده از چاقوی تیز بسیار ایمن‌تر است، زیرا در هنگام بریدن چیزی، احتمال لیز خورن بر روی غذا و برخورد با تخته بسیار کمتر است. اکثر افراد این را می دانند. با این حال، تیز کردن چاقو هنوز هم کار سختی است، برای همین در این مقاله نحوه تیز کردن چاقو با سنگ چاقوتیزکن را آموزش داده ایم .

استفاده از سنگ چاقو تیزکن بهترین راه برای تیز کردن چاقوهای شما است . حداقل برای حرفه ای ها . هیچ وقت از چاقو تیزکن های برقی استفاده نکنید ، چون بمرور زمان لایه بیشتری از روی تیغه شما بر می دارد و عمر چاقو شما کم خواهد شد .

زنجان 12 - 7 راه کار برای نگهداری از چاقو

برای خرید چاقو  و سنگ چاقو تیزکن اصل و مطمئن می توانید از فروشگاه سایت دیدن فرمایید . فروشگاه اینترنتی آنلاین جیب از سال ۱۳۹۶ فعالیت خود را بصورت اینترنتی شروع کرده و در این مدت بر اساس اصل مشتری مداری ، امانت داری و حرفه ای خود انواع چاقو صادراتی ( با کیفیت و اصل ) شهر زنجان را در معرض فروش به مشتریان خود در سرتاسر ایران قرار داده است .

فروشگاه سایت : https://onlinejib.com/shop

با توجه به تصویب قانون جرائم رایانه ای در ایران و بر اساس ماده ۱۲ فصل سوم قانون جرائم رایانه هرگونه کپی برداری مطلب از وب سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد .

1 دیدگاه

 1. 👍 عالی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *