چاقو زنجان

چاقو زنجان ۲

چاقو زنجان

چاقو زنجان یکی از صنایع دستی زنجان است ، که قدمت آن به حدود ۱۸ قرن پیش باز می گردد . و از شهرت جهانی برخوردار است . این صنعت در زنجان دارای رتبه نخست بوده و حدودا بین ۹ الی ۱۰ هزار نفر مشغول بکار می باشند .

زنجان - چاقو زنجان

پیش درآمد

کل دنیا زنجان را با هنر چاقوسازی می شناسند در حالی که زنجان فقط ۴ الی ۵ درصد مصرف کشور را تامین می کند . دلیل معروف بودن چاقوی زنجان ، آب دیدگی و استفاده از فولاد فنر و یا استیل همیشه تیز است . از طرفی دسته و تیغه از هم جدا نیست و این موضوع عمر چاقو را بیشتر می کند . هنرمندان زنجانی انواع مختلفی از چاقو همانند : چاقوی شکاری ، چاقوی گاوکش ، چاقوی جیبی ، چاقوی ضامن دار ، چاقو قصابی ، چاقو سلاخی ، چاقو صحرایی ، چاقو باغبانی ، تبر ، شمشیر ( جنبه تزئینی دارد ) ، قمه ( جنبه تزئینی دارد ) ، دشنه ( جنبه تزئینی دارد ) ، قداره ( جنبه تزئینی دارد ) و … را می سازند .

هر هنرمند برند مخصوص به خودش را دارد . یک نفر نامش را بر روی تیغه حک می کند ، آن یکی فرم چاقوسازی اش خاص است . همچنین چاقوهای تزئینی نیز که دسته آن از شاخ گوزن ( شاخ گوزن پس از رشد و بصورت خود به خود از سر حیوان می افتد و از آن بعنوان دسته استفاده می کنند که این عامل باعث حفظ جان گوزن می شود ) استخوان حیوانات ، صدف طبیعی و چوب جنگل ساخته می شود .

جنس تیغه

بطور کلی می توان چاقوی زنجان را از نظر جنس تیغه به دو دسته تقسیم کرد :

  1. چاقو های استیل که در مقابل زنگ زدگی مقاومند و مصارف خانگی دارند .
  2. چاقو های فولادی که بدلیل مستحکم بودن فولاد دارای مقاومت بالایی هستند .

نگهداری چاقو

  1. با لبه تیز چاقو روی استخوان و ابزار آلات سخت نکوبید ( برای این کار از ساطور فولاد فنر می توانید استفاده کنید )
  2. چاقویی که جنس تیغه آن از فولاد است حتما پس از استفاده آنرا شسته و خشک نمایید سپس با کمی روغن تیغه آن را چرب کنید تا تیغه آن زنگ نزند . ( چاقوهایی که جنس آن از استیل است خاصیت ضد زنگ دارد و احتیاجی به چرب کردن تیغه نیست )
  3. برای تیز کردن چاقو حتما از مصقل استاندارد و یا سنگ استاندارد استفاده کنید . ( برای تیز کردن تیغه چاقو با استفاده از مصقل یا سنگ در یک مقاله جداگانه بهمراه ویدئو بطور مفصل توضیح خواهیم داد )
زنجان 12 - چاقو زنجان

برند ها

برند های موجود برای مصارف خانگی عبارتند از : چاقو حیدری ، چاقو طاهری ، چاقو بهرامی ، چاقو غفاری ، چاقو فرخی ، چاقو مروارید ، چاقو خدائی ، چاقو منفرد ، چاقو قربانلو ، چاقو الماس ، چاقو وفا ، چاقو هادی و دیگر برند ها .

چاقو زنجان را چطور تشخیص دهیم

متاسفانه در سال های اخیر چاقوهایی در کشور چین تولید و توسط سودجویان وارد ایران می شود و پس از ضرب مهر زنجان و برندهای معروف در بازار ایران و سایر کشورها توزیع و فروخته می شود . برای شناخت جنس تقلبی احتیاج به مهارت و بررسی جنس اصل و تقلبی است در ادامه یک نمونه از آن را توضیح خواهیم داد .

2022 05 03 10 54 16 - چاقو زنجان

تصویر بالا دو نوع چاقو قصابی حیدری مشاهده می کنید که یکی اصل و دیگری تقلبی است . اگر در قسمتی که دسته به تیغه می چسبد دقت کنید جنس اصل مقدار بیشتری پلاستیک تزریق کرده و دسته نسبت به تیغه ارتفاع بالاتری دارد و در جنس تقلبی دسته و تیغه تقریبا همسطح هستند . توجه : البته نحوه تشخیص در مدل های دیگر چاقو فرق می کند و این مورد فقط در خصوص چاقو سلاخی حیدری بود که مثال زده شد .

برای خرید چاقو اصل و مطمئن می توانید از فروشگاه سایت دیدن فرمایید . فروشگاه اینترنتی آنلاین جیب از سال ۱۳۹۶ فعالیت خود را بصورت اینترنتی شروع کرده و در این مدت بر اساس اصل مشتری مداری ، امانت داری و حرفه ای خود انواع چاقو صادراتی ( با کیفیت و اصل ) شهر زنجان را در معرض فروش به مشتریان خود در سرتاسر ایران قرار داده است .

فروشگاه سایت : https://onlinejib.com/shop

فروش صنایع دستی : https://onlinejib.com/product-category/handicrafts

با توجه به تصویب قانون جرائم رایانه ای در ایران و بر اساس ماده ۱۲ فصل سوم قانون جرائم رایانه هرگونه کپی برداری مطلب از وب سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد .

2 دیدگاه

  1. با تشکر از تیم خوبتون . منتظر آموزشها و مقالات بیشتر هستم

    1. سلام . حتما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *